Foteliki samochodowe dla dzieci – przepisy

Foteliki samochodowe dla dzieci są obowiązkowe dla wszystkich przewożonych w samochodach pociech, które nie przekroczyły jeszcze stu pięćdziesięciu centymetrów wzrostu. Nie tak dawno istniał jeszcze przepis, że można jeździć bez fotelika po osiągnięciu wieku dwunastu lat, ale zasadę ową zniesiono i uzależniono sytuację tą tylko i wyłącznie od wzrostu. Według kolejnych nowelizacji z 2017 roku, fotelik musi być koniecznie zainstalowany według szczegółowych zaleceń producenta. Trzeba też brać pod uwagę dostosowanie fotelika samochodowego do wagi i wzrostu dziecka. Małoletni zawsze powinien być na takiej wysokości, aby móc wyglądać poza szybę i widzieć dokładnie co się za nią znajduje. Za niedopełnienie obowiązujących przepisów można zapłacić obecnie bardzo wysokie grzywny, dlatego warto zadbać o wszystkie szczegóły kupując i montując w swoim samochodzie fotelik, aby później nie być zasmuconym i zdenerwowanym po rutynowej kontroli patrolu drogówki. Jeżeli dziecko waży ponad 36 kilogramów może podróżować bez fotelika przy założeniu, że przekroczyło również 130 centymetrów wzrostu.